top of page
Szukaj

Czy przechorowanie Covid-19 może spowodować pogorszenie wzroku?Odpowiedź brzmi: Tak, COVID może negatywnie wpłynąć na wzrok!Jakie czynniki związane z tą chorobą wpływają na pogorszenie stanu zdrowia oczu?


1. Osłabienie ukrwienia

2. Stan zapalny

3. Stres OksydacyjnyZgłaszają się do nas osoby, które po przechorowaniu C19 mają pogorszone widzenie. Czasami okazuje się, że pacjent wymaga zmiany korekcji okularowej na mocniejszą, pomimo że przed infekcją widział dobrze w swoich okularach. Pojawiają się także przypadki, gdzie po chorobie pacjenci widzą świat dużo ciemniej. U osób, które już wcześniej cierpiały na chorobę oczu, możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia oczu.


Ze wszystkich tkanek w ludzkim organizmie, oczy mają największe zapotrzebowanie na tlen. Są one bardzo wrażliwe na różnice w natlenieniu krwi. W przypadku c19, mamy do czynienia z obniżonym natlenieniem. Jest ono spowodowane problemem na poziomie dróg oddechowych, zaburzeniem krzepliwości krwi oraz ogólnym osłabieniem krążenia – a, niestety, wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na oczy i wzrok.


Jak c19 wpływa na nasze zdrowie? Infekcja może spowodować między innymi stany zapalne, zwiększenie ryzyka zakrzepicy, burzę cytokinową, niedotlenienie oraz odwodnienie. C19 powoduje zagęszczenie krwi - czerwone krwinki mocniej do siebie przylegają, tworzą skupiska i mogą prowadzić do powstania zakrzepu. Jest to bardzo niebezpieczny stan, gdyż może przyczynić się do powstania udar, zatoru czy ataku serca. Dlatego, osoby z chorobami układu krążenia są bardziej narażone na komplikacje.


Ważne jest aby w trakcie choroby pić dużo wody gdyż stan zapalny sprzyja również odwodnieniu. Czerwone krwinki, które zaczynają się „sklejać” mają mniejszą zdolność do transportu tlenu, co dodatkowo przyczynia się do niedotlenienia. Rozległe stany zapalne powodują osłabienie krążenia, w tym ilości krwi, która dociera do oczu. Stany zapalne mogą również obniżyć elastyczność naczyń krwionośnych, przez co stają się one bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Wiele schorzeń oczu, może być spowodowanym stanem zapalnym w organizmie lub zaburzonym krążeniem krwi, dlatego gdy taki stan występuje podczas infekcji jest on niekorzystny dla naszego wzroku.


Infekcje powodują również stres oksydacyjny, czyli powstanie dużej ilości wolnych rodników. Te wolne rodniki uszkadzają wszystko co stanie na ich drodze, dopóki nie zostanie im odebrany wolny elektron przez tzw. przeciwutleniacze. Przeciwutleniaczem jest np. witamina C, którą warto zażywać podczas infekcji. Gdy jesteśmy chorzy nasze zapotrzebowanie na witaminę C gwałtownie wzrasta. Inne bardzo ważne przeciwutleniacze na co dzień niezbędne dla naszych oczu to luteina, zeaksantyna, witamina A czy glutation.


C19 atakuje najbardziej wrażliwe części naszego ciała, zwykle tam, gdzie jest już istniejący problemem. Jeśli masz choroby stawów, możesz spodziewać się zaognienia stanów zapalnych stawów, jeśli masz problem z oczami to możesz spodziewać się nasilenia objawów ze strony układu wzrokowego.


Jak chronić oczy, gdy już zachorujesz?

Należy skupić się na redukcji burzy cytokinowej, niedotlenienia, oraz zaburzenia krzepliwości krwi, czyli:

-odpoczywać

-nawadniać się, np. woda ze szczyptą soli kłodawskiej i miodem

- witamina C, najlepiej liposomalna 1000mg co godzinę do ustąpienia objawów

- witamina D3, od 5.000j do 10.000j + witamina K2 dziennie

- cynk 50mg dziennie

- terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej

- zioła np. tarczyca bajkalska, szałwia czerwona czy cordyceps

- hirudoterapia


Jak wzmocnić organizm po przechorowaniu?

- odpoczywaj + nawadniaj się

- unikaj alkoholu, przetworzonej żywności i kawy

- akupunktura, chińskie zioła, medycyna komplementarna

- suplementacja: witamina C, witamina D3+K2, cynk, probiotyki


Jeśli Twoje widzenie pogorszyło się na skutek przechorowania C19, Akupunktura Chorób Oczu lub terapia MicroStim może pomóc przywrócić Twój wzrok. Jeśli masz pytania, zostaw komentarz lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem +501-721-022.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page