top of page
Szukaj

Jak ćwiczyć oczy?

Ćwiczenia Oczu


W dzisiejszych czasach nasze oczy są często nienaturalnie skupione na jednej odległości, na przykład przy czytaniu, pisaniu czy pracy przy komputerze. Z tego powodu mięśnie oka słabną, a krążenie normalnie pobudzane przez ruchy mięśni jest wtedy niedostateczne. Epidemia krótkowzroczności ma w dużej części swoją przyczynę w ilości godzin spędzanych przed ekranem monitorów. Kiedy wzrok jest skierowany na ekran przez dłuższy czas, dla naszych oczu oznacza to ciągłe wytężanie mięśni oka, w sposób który nie jest dla nich naturalny. Tak stopniowo powstaje krótkowzroczność. Pogłębiająca się krótkowzroczność może być przyczyną powstania choroby zwyrodnieniowej oczu lub odwarstwienia siatkówki.


Kto powinien wykonywać ćwiczenia oczu?

  • Osoby spędzające dużo czasu pracując przy komputerze lub w pracy biurowej.

  • Osoby, którym pogłębia się wada wzroku, w tym dzieci.

  • Osoby które odczuwają zmęczenie oczu.

  • Osoby ze schorzeniami degeneracyjnymi oczu.

Poniższe ćwiczenia wzmacniają mięśnie, usprawniają mikro-cyrkulację oraz relaksują oczy. Wykonuj te ćwiczenia rano i wieczorem, lub przy dłuższej pracy wymagającej wytężenia oczu. Zrelaksuj się, usiądź w wygodnej pozycji, nie ruszaj ciałem - ruch powinny wykonywać tylko gałki oczne. Każde ćwiczenie wykonuj 30-60 sekund.


1. Poruszaj wzrokiem góra-dół.

2. Poruszaj wzrokiem lewo-prawo.

3. Poruszaj wzrokiem na ukos w jednym kierunku oraz w drugim.

4. Wykonaj ruchy koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

5. Wykonaj wzrokiem koła, przeciwne do kierunku ruchów wskazówek zegara.

6. Wykonaj wzrokiem ósemki w jednym kierunku.

8. Wykonaj wzrokiem ósemki w przeciwnym kierunku.

9. Trzymając ołówek w wyciągniętej ręce, skup wzrok na ołówku i powoli przywiedź ołówek bliżej nosa. Cały czas nie odrywaj wzroku od ołówka. Oddalaj i zbliżaj ołówek do nosa.

10. Wykonaj poprzednie ćwiczenie z zamkniętym lewym okiem.

11. Wykonaj jeszcze raz poprzednie ćwiczenie z zamkniętym prawym okiem.

12. Rozpocznij ćwiczenie patrząc na ołówek w wyciągniętej ręce. Następnie przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się w dali 20-300 metrów dalej. Powtarzaj ćwiczenie patrząc raz na ołówek, raz na przedmiot znajdujący się w dali.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ćwiczeń oczu oraz ich wpływu na zdrowie oczu, polecam książkę pt. „Joga dla oczu, recepta na życie bez okularów” napisaną przez Dr. Kazuhiro Nakagawa.

53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page