top of page
Szukaj

Leki, które mają szkodliwy wpływ na oczy
Zastanawiałeś się kiedyś czy może leki, które przyjmujesz codziennie mogą przyczyniać się do pogorszenia Twojego wzroku?


Niektóre leki powodują wrażliwość na światło, inne zwiększają ryzyko powstania zaćmy lub zespołu suchego oka. Jeśli cierpisz na choroby oczu a leki, które przyjmujesz mogą pogarszać stan zdrowia Twoich oczu, to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że niektórych leków nie można odstawić bez konsultacji ze specjalistą. Koniecznie przeczytaj charakterystyki produktów leczniczych (ChPL) które przyjmujesz. Zwróć uwagę na przeciwskazania i skutki uboczne.


Poniżej przedstawiam listę leków, które wpływają na oczy, opublikowaną przez Natural Eye Care.


1. LEKI NA TRĄDZIK

Izotretynoina- lek na trądzik, powoduje wrażliwość na światło, zwiększa ryzyko powstania zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej Minocyklina - lek na trądzik, może wpływać na odkładanie się niebiesko-szarego pigmentu w twardówce, zaostrzenie objawów przy ekspozycji na światło. Objawy ustępują po odstawieniu leku. Leki stosowane na trądzik, takie jak Accutane mogą powodować uczucie kurzu w oku, zaczerwienienie, pieczenie oczu, tymczasowe zniekształcenie widzenia, zespół suchego oka i ślepotę nocną


2. CHOROBA ALZHEIMERA Inhibitory cholinoesterazy mogą przyczyniać się do krwawienia w oku.


3. ANTYBIOTYKI Niektóre doustne antybiotyki zostały powiązane z odwarstwieniem siatkówki. Fluorochinolony, takie jak cyprofloksacyna (Cipro, Zoxan, Proquin) i lewofloksacyna (Levaquin, Cravit), źródło „Oral Fluoroquinolones and the Risk of Retinal Detachment” opublikowany 4 kwietnia, 2012 roku w Journal of the American Medical Association (JAMA) Miejscowe antybiotyki stosowane na skórę mogą powodować alergiczne zapalenie spojówek. Syntetyczne penicyliny (amoksycylinę i ampicylina) mogą powodować zaczerwienienie, swędzenie oraz suchość oczu. W rzadkich przypadkach powodują krwotoki naczyń krwionośnych spojówki i siatkówki. Mogą przyczyniać się do alergicznego zapalenia spojówek. Niektóre antybiotyki mogą zwiększać wrażliwość na światło , przyczyniać się do zespołu suchego oka i ryzyka jaskry . Amfoterycyna B może prowadzić do krwotoku naczyń krwionośnych w oczach Antybiotyki typu fluorochinon, terbinafina, meflochina to leki fotouczulające, które mogą zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Tetracyklina ma podobne skutki uboczne jak syntetyczne penicyliny, oprócz tego, że powoduje wrażliwość na światło i niewyraźne widzenie. Może przyczynić się do alergicznego zapalenia spojówek. Kwas nalidyksowy wiąże się ze zwiększonym ciśnieniem płynu w mózgu, co prowadzi do bólu głowy, zaburzeń widzenia i obrzęku nerwu wzrokowego. Antybiotyk linezolid może przyczynić się do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Sulfonamid („leki sulfonamidowe”, na które wiele osób jest uczulonych) może powodować niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło i krwotoki w oku. Mogą przyczyniać się do alergicznego zapalenia spojówek. Działają fotouczulająco i mogą zwiększać podatność na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Antybiotyki są przepisywane i nadużywane i mogą zakłócać naturalną chemię organizmu i równowagę płynów w oczach, przyczyniając się do jaskry.


4. ANTYDIURETYKI Leki przeciwdiuretyczne są przepisywane i nadużywane i mogą zaburzać równowagę chemiczną oraz równowagę płynów w oczach, przyczyniając się do jaskry.


5. LEKI PRZECIWHISTAMINOWE Leki przeciwhistaminowe mogą być przyczyną zaćmy , zwiększać wrażliwość na światło i przyczyniać się do zespołu suchego oka. Działają wysuszająco na oczy w taki sam sposób, jak wysuszają nos. Nadwrażliwość na światło i suchość oczu to częste działania niepożądane. W rzadkich przypadkach może powodować rozszerzenie źrenic lub nierówne rozmiary. Jeśli tak, zgłoś to swojemu lekarzowi. Leki przeciwhistaminowe (zarówno na receptę, jak i bez recepty, takie jak alka seltzer) mogą być szkodliwe dla osób z jaskrą z zamkniętym kątem (jaskrą z wąskim kątem), wywołując atak jaskry z zamkniętym kątem, powodując nieostre widzenie, zaczerwienienie, aureole wokół oświetlonych przedmiotów i ból. To jest stan wyjątkowy. Leki przeciwhistaminowe to leki fotouczulające (zwiększają wrażliwość na słońce), które pochłaniają energię świetlną i ulegają reakcji fotochemicznej powodującej chemiczną modyfikację tkanki. Mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Leki przeciwhistaminowe stosowane w alergiach powodują problemy z uwagą i przetwarzaniem informacji. Należą do nich hydroksylina, difenhydramina, trypolina i prometazyna.


6. LEKI USPOKAJAJĄCE Środki uspokajające to leki fotouczulające (leki zwiększające wrażliwość na słońce), które mogą zwiększać podatność na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Benzodiazepiny przepisywane na lęki mogą powodować kurcz powiek (drganie powiek). Benzodiazepiny prowadzą również do osłabienia koncentracji i pamięci. Należą do nich midazolam, trazolam, temazepam, oksazepam, lorazepam, alprazolam, klonazepam, diazepam, florazepam, klorazepam, zolpidem, zopiklon i zaleplon.


7. REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW Plaquenil (siarczan hydroksychlorochiny), rutynowo przepisywany przez reumatologów na reumatoidalne zapalenie stawów , może powodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki.


8. ASTMA Steroidy powszechnie wdychane w przypadku astmy, są związane z wywoływaniem jaskry otwartego kąta.


9. TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE Tabletki antykoncepcyjne mogą przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego oka Doustne środki antykoncepcyjne mogą prowadzić do wielu problemów z oczami, zwiększając ciśnienie płynu w mózgu, powodując ból głowy, zmiany widzenia i obrzęk nerwu wzrokowego. Pigułki antykoncepcyjne mogą prowadzić do wielu problemów z oczami, w tym problemów naczyniowych siatkówki. Wiele tabletek antykoncepcyjnych zwiększa wrażliwość na światło słoneczne i może powodować chemiczną modyfikację tkanki. Mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Pigułki antykoncepcyjne mogą prowadzić do częstszego występowania migrenowych bólów głowy , problemów z soczewkami kontaktowymi z powodu suchości oczu i zaburzeń widzenia kolorów.


10. CIŚNIENIE KRWI Leki na ciśnienie krwi powodują wydalanie przez organizm nadmiaru płynów i pękanie naczyń krwionośnych. Mniej płynu w oczach oznacza suchość oczu, wrażliwość na światło, możliwe niewyraźne i/lub podwójne widzenie u niektórych osób. Beta-blokery są czasami stosowane w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi poprzez spowolnienie produkcji przez nerki białka zwanego reniną. Renina normalnie powoduje uwalnianie silnego środka zwężającego naczynia krwionośne zwanego angiotensyną II, co utrudnia przepływ krwi przez tętnice (podnosząc tym samym ciśnienie krwi), a także powoduje wydzielanie hormonów powodujących retencję wody. Leki na ciśnienie krwi mogą przyczyniać się do zespołu suchego oka i wrażliwości na światło. Blokery alfa-1 stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi mogą powodować stan (który nie wpływa na widzenie) zwany „zespołem wiotkiej tęczówki”. Jeśli masz mieć operację oka, powinieneś poinformować swojego lekarza o przyjmowaniu tego rodzaju leków, zwłaszcza tamsulosyny. Klonidyna to lek stosowany w celu obniżenia ciśnienia krwi. Długotrwałe stosowanie może przyczynić się do uszkodzenia siatkówki. Analiza danych z Beaver Dam Study, dwuletniego badania prawie tysiąca osób w wieku 43-86 lat, pokazuje, że stosowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne i nadciśnienie zwiększa ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej o 72%. Badania te trwały do ​​2013 roku z prawie 5000 pacjentami z takimi samymi wynikami. Dane z tego samego badania Beaver Dam Study wykazały, że stosowanie beta-blokerów (tj. Tenormin i Lopressor) wiązało się z 71% zwiększonym ryzykiem mokrego zwyrodnienia plamki żółtej, cięższej i bardziej zaawansowanej postaci AMD.


11. LEKI ROZRZEDZAJĄCE KREW Heparyna, kumadyna, anizyndion i inne doustne antykoagulanty przepisywane w celu zapobiegania krzepnięciu krwi mogą powodować krwotoki w oku.


12. LEKI PRZECIWNOWOTWOROWE 5-fluorouracyl (5-FU), lek stosowany w chemioterapii raka, może prowadzić do blizn i zamykania systemu odprowadzania łez, powodując łzawienie oka. Tamoksyfen, przepisywany po leczeniu raka piersi, może prowadzić do powstawania złogów krystalicznych w siatkówce i rogówce.


13. LEKI NA DEPRESJE Antydepresant oraz leki, które wpływają na funkcje neurologiczne, mogą wpływać na widzenie i powodować zmiany w rogówce, nerwie wzrokowym, soczewce, plamce żółtej i siatkówce. Wenlafaksyna przepisana na depresję może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry Leki przeciwdepresyjne (w tym fluwoksamina (Luvox), wenlafaksyna (Effexor) i paraksetyna (Paxil) zwiększają ryzyko zaćmy o 23 39% (czerwiec 2010, Ophthamology) („Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i ryzyko zaćmy; kontrola przypadku badanie” Mahyar Etminan, PharmD, Univ. Brit Columbia, Vancouver, Kanada) Wiele leków przeciwdepresyjnych to leki zwiększające wrażliwość na słońce i zwiększające podatność na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Antydepresanty – mogą powodować suchość oczu i przyczyniać się do powstawania zaćmy. Wenlafaksyna może powodować krwotok w naczyniach krwionośnych oka Leki przeciwdepresyjne przepisywane na depresję, takie jak amitryptylina (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), zwiększają ryzyko ostrej jaskry zamkniętego kąta, ale nie zwiększają ryzyka jaskry „otwartego kąta”. Mirtazapina przepisana na depresję może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry Prozac może powodować rozszerzone źrenice, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie i suchość oczu. Może również powodować ból oka, infekcję powiek, zaćmę, jaskrę, opadanie powiek (opadanie powieki) i zapalenie tęczówki . Tych działań niepożądanych można uniknąć jedynie poprzez odstawienie leku, więc jeśli przyjmujesz Prozac, pamiętaj, że te objawy wizualne są normalne podczas przyjmowania tego leku. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, dezypramina, imipramina i nortryptylina) mogą powodować takie efekty wizualne, jak utrata zdolności skupiania się na bliskich, rozszerzenie źrenic, podwójne widzenie i suchość oczu. Valium może powodować zaczerwienienie oczu, mimowolne drganie oczu i paraliż mięśni oka. Zoloft ma bardzo niewiele wizualnych skutków ubocznych, ale może powodować zmiany w rogówce. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne powodują problemy z uwagą i przetwarzaniem informacji. Należą do nich Amitryptylina i Imipramina. Stwierdzono, że Cymbalta zwiększa ryzyko jaskry.


14. CUKRZYCA Doustne leki przeciwcukrzycowe działają fotouczulająco. Pochłaniają energię świetlną i ulegają reakcji fotochemicznej powodującej chemiczną modyfikację tkanki. Mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Pacjenci przyjmujący leki na cukrzycę znane jako tiazolidynodiony, pioglitazon i rozyglitazon mają 3 do 6 razy większe ryzyko rozwoju cukrzycowego obrzęku plamki. („TZDs, agonista GLP 1 może pogorszyć cukrzycową chorobę siatkówki, 27 czerwca 2011 r. Medical Economics EConsult) Leki na cukrzycę, takie jak chlorpropamid, rzadko są związane z degeneracją nerwu wzrokowego.


15. LEKI ROZSZERZAJĄCE ŹRENICE Każdy lek rozszerzający źrenice może zwiększać ryzyko jaskry z zamkniętym kątem (jaskra z wąskim kątem) i uszkodzenia nerwu wzrokowego.


16. JASKRA Długotrwałe stosowanie leków przeciwjaskrowych może wpływać na wrażliwość plamki żółtej. Okresowa ocena plamki jest zalecana u wszystkich pacjentów przyjmujących leki przeciwjaskrowe.


17. LEKI NASERCOWE Amiodaron, lek nasercowy, wiąże się ze zmianami w rogówce (kształt przypominający spiralę na powierzchni rogówki), które rzadko mogą powodować zaburzenia widzenia. Stan ustępuje, gdy lek przestaje działać. Digoksyna, stosowana w przypadku niewydolności serca lub nieregularności pracy serca, zwiększa wrażliwość na światło, powodując objawy olśnienia, aureole wokół oświetlonych obiektów lub żółtawe widzenie. Digoksyna może powodować zmiany w rogówce. Częstymi wizualnymi efektami ubocznymi są zmiany widzenia kolorów. Mogą wystąpić błyski światła, martwe punkty i wrażliwość na światło. Pentoksyfilina, przepisana w celu poprawy krążenia, może powodować krwotok w oku Istnieje związek między amodaronem a zapaleniem nerwu wzrokowego lub neuropatią wzrokową. Pacjenci przyjmujący ten lek powinni mieć regularne badania okulistyczne.


18. LEKI NA OBNIŻENIE CHOLESTEROLU Symwastatyna, przepisywana na wysoki poziom cholesterolu , może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry Pacjenci przyjmujący statyny, takie jak Zocor lub Lipitor , są o 27% bardziej narażeni na rozwój zaćmy.


19. LEKI PRZECIWZAPALNE Cała rodzina NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) może powodować skutki uboczne, które wpływają na oczy, w tym zaćmę, suchość oczu i krwotoki siatkówkowe, które mogą wynikać z długotrwałego stosowania. Należą do nich ibuprofen (Advil, Motrin, Bayer, Aleve, aspiryna, flurbiprofen, ketoprofen i naproksen sodu. Również Tylenol (acetaminofen), chociaż nie jest NLPZ, może być szkodliwy dla oczu. NLPZ (tj. aspiryna, ibuprofina, advil, meklofen) to leki fotouczulające (leki zwiększające wrażliwość na słońce), które pochłaniają energię świetlną i ulegają reakcji fotochemicznej, która powoduje chemiczną modyfikację tkanki. Mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Leki przeciwzapalne, takie jak indometacyna, rzadko mogą prowadzić do powstania okółkowatych wzorów na powierzchni rogówki, ale rzadko powodują objawy wizualne. NLPZ, niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą przyczyniać się do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry


20. LEKI NA BEZSENNOŚĆ Benzodiazepiny przepisywane na bezsenność mogą powodować kurcz powiek (drganie powiek). Benzodiazepiny prowadzą również do osłabienia koncentracji i pamięci. Należą do nich midazolam, trazolam, temazepam, oksazepam, lorazepam, alprazolam, klonazepam, diazepam, florazepam, klorazepam, zolpidem, zopiklon i zaleplon


21. LEKI PRZECIWMALARYCZNE Leki przeciwmalaryczne, w tym chlorochina, chinakryna i hydroksychlorochina, mogą powodować zmiany w rogówce. Mogą wystąpić objawy, takie jak aureole wokół świateł, odblaski i wrażliwość na światło. Nie ma zmiany w ostrości wzroku osoby. Po zaprzestaniu terapii lekowej znikają zarówno subiektywne objawy, jak i obiektywne objawy rogówkowe. Chinina może (rzadko) wpływać na widzenie w nocy. Chlorochina może prowadzić do odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia nerwu wzrokowego, zmniejszonego widzenia kolorów, martwych punktów i niewyraźnego widzenia centralnego. (Może to być związane z całkowitą ilością przyjmowanego leku w czasie.) Chinina przyjmowana przez kobiety w ciąży może prowadzić do hipoplazji nerwu wzrokowego u płodu, który jest słabo rozwiniętym nerwem wzrokowym Leki przeciwmalaryczne przyczyniają się do wrażliwości na światło


22. LEKI NA ROZLUŹNIAJĄCE MIĘŚNIE Leki przeciwskurczowe żołądka, przepisywane w celu powstrzymania skurczów mięśni, mogą prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry Benzodiazepiny przepisywane na skurcze mięśni lub drgawki mogą powodować kurcz powiek.


23. LEKI PRZECIWBÓLOWE Aspiryna może powodować nadmierne krwawienie z oka i zwykle chirurdzy zalecają odstawienie aspiryny na co najmniej tydzień przed operacją oka. Cała rodzina NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) może powodować skutki uboczne, które wpływają na oczy, w tym zaćmę, suchość oczu, zwyrodnienie plamki żółtej i krwotoki siatkówkowe, które mogą wynikać z długotrwałego stosowania. Należą do nich ibuprofin (Advil, Motrin, Bayer, Aleve, aspiryna, flurbiprofen, ketoprofen i naproksen sodu. Również Tylenol (acetaminofen), chociaż nie jest NLPZ, może być szkodliwy dla oczu. (tj. aspiryna, ibuprofin, advil, meklofen ) to leki fotouczulające (leki zwiększające wrażliwość na słońce), które pochłaniają energię świetlną i ulegają reakcji fotochemicznej powodującej chemiczną modyfikację tkanki. Nadużywanie leków uważanych za „nieszkodliwe” może być szkodliwe dla ciała i oczu. Nadmierne stosowanie leków może powodować nadwrażliwość na światło, suchość oczu, złogi na rogówce, uszkodzenie przewodu pokarmowego, a nawet zaćmę.


24. LEKI NA PARKINSONA Leki na chorobę Parkinsona, takie jak lewodopa, mogą nasilać lub powodować kurcz powiek. Amantadyna jest często przepisywana pacjentom z chorobą Parkinsona. U niektórych to leczenie powoduje nieprawidłowe zmiany w rogówce, które zwykle zaczynają się wkrótce po rozpoczęciu leczenia i ustępują kilka tygodni po zakończeniu leczenia; czasami stany pojawiają się po kilku latach przyjmowania leku przez pacjenta, w którym to przypadku uszkodzenie może być trwałe. Naukowcy odkryli, że skumulowane przyjmowanie lub najdłuższy czas leczenia powoduje najbardziej znaczące zmiany w gęstości komórek śródbłonka (komórki te pomagają utrzymać nadmiar wody z dala od rogówki i chronią przed obrzękiem. Zaleca się szczególną ostrożność w monitorowaniu obrzęku rogówki u takich pacjentów, jak jak również pacjenci, którzy przeszli operację zaćmy lub mają jaskrę, zapalenie błony naczyniowej oka lub dystrofię Fucha.


25. LEKI PSYCHIATRYCZNE Leki psychiatryczne, takie jak fenotiazyny, czyli Chlorpromazyna (Thorazine) i Mellaril (thiorydazyna) w dużych dawkach mogą prowadzić do przebarwienia spojówki, rogówki i powiek. Leki przeciwpsychotyczne, takie jak haldol, zwiększają ryzyko jaskry zamkniętego kąta, ale nie zwiększają ryzyka jaskry otwartego kąta. Schizofrenia - Tiorydazyna może powodować retinopatię barwnikową (retinitis pigmentosa) oraz inne skutki uboczne Benzodiazepiny przepisywane w celu odstawienia alkoholu lub lęku mogą powodować kurcz powiek.


26. NARKOTYKI REKREACYJNE Wykazano, że kokaina prowadzi do niedrożności tętnicy siatkówkowej oraz szybkiej i często nieodwracalnej utraty wzroku. Kokaina może prowadzić do owrzodzeń rogówki, które mogą być zakażone bakteriami lub mogą być sterylne. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, uszkodzenia nerwu wzrokowego i powstania zaćmy. Wiele narkotyków rekreacyjnych zwiększa wrażliwość na światło, powoduje zmiany fotochemiczne w tkankach i może zwiększać podatność na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.


27. LEKI NA CHOROBĘ MORSKĄ Używki, takie jak efedryna, czasami przepisywane w chorobie morskiej, powodujące rozszerzenie źrenic, mogą zwiększać ryzyko jaskry zamykającego się kąta.


28. STERYDY Sterydy, takie jak glukokortykoidy (prednizon), są lekami fotouczulającymi (lekami, które zwiększają wrażliwość na słońce) i przechodzą reakcję fotochemiczną powodującą chemiczną modyfikację tkanki. Mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Centralna naczyniówka surowicza (CSC, CSR) może być wywołana lub nasilona przez kortykosteroidy, takie jak kortyzon, lub może spowodować nawrót. Sterydy przyczyniają się do powstawania zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej. Sterydy działają naśladując własne hormony organizmu, aby zwalczać stany zapalne i są często przepisywane na takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna i toczeń. Długotrwałe stosowanie sterydów może przyczynić się do zaćmy i wzrostu ciśnienia śródgałkowego nawet u 50% osób, które przyjmują dzienne dawki od 10 do 15 miligramów prednizonu przez okres od jednego do dwóch lat. Zaćma wywołana sterydami jest bardzo gęsta i może powodować szybką utratę wzroku. Innym skutkiem ubocznym ciągłego leczenia steroidami, choć nie tak powszechnym jak rozwój zaćmy, jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może prowadzić do jaskry i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jeśli ktoś przestanie regularnie brać sterydy, ciśnienie wróci do normy, ale szkody wyrządzone przez podwyższone ciśnienie w oku pozostaną. Stosowanie sterydów może powodować wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do cukrzycy, która z kolei może prowadzić do retinopatii cukrzycowej.


29. LEKI NA TARCZYCĘ Rzadkie doniesienia o lekach na tarczycę powodujących zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia lub upośledzenie wzroku. Donoszono, że lewotyroksyna, zbroja, unimazol (metimazol) i kortef powodują niewyraźne widzenie i/lub suchość oczu. Synthroid, zwłaszcza u kobiet z nadciśnieniem, może powodować zmęczenie oczu.


30. LEKI NA GRUŹLICĘ Etambutol i izoniazyd stosowane w gruźlicy rzadko prowadzą do zwyrodnienia nerwu wzrokowego.


31. LEKI NA WRZODY Leki przeciwwrzodowe, takie jak cymetydyna, mogą powodować krwotoki w oku i rzadko mogą prowadzić do jaskry zamkniętego kąta (nie jaskry otwartego kąta). Leki z pompą protonową mogą powodować nadwrażliwość, zwłaszcza omeprazol.


32. WITAMINY Mega dawki witaminy A mogą zwiększać ciśnienie płynu w mózgu, co z kolei może powodować obrzęk nerwu wzrokowego, ból głowy i zniekształcenia wzroku.


33. LEKI NA ODCHUDZANIE Środki zmniejszające apetyt (amfetaminy, dekstroamfetaminy, metamfetaminy i związki fenmetrazyny) mogą przyczyniać się do następujących wizualnych skutków ubocznych: rozszerzone źrenice, trudności z koncentracją i skupieniem oczu podczas czytania. Fenfluramina przepisana na odchudzanie może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry Środki tłumiące apetyt przyczyniają się do zespołu suchego oka Amfetaminy mogą przyczyniać się do uszkodzenia nerwu wzrokowego i/lub jaskry oraz prowadzić do zmniejszonej zdolności ogniskowania i ryzyka ostrej jaskry zamykającego się kąta, poważnego zagrożenia oka. Używki, takie jak efedryna, powodujące rozszerzenie źrenic, mogą zwiększać ryzyko jaskry zamykającego się kąta.


ŹRÓDŁO : https://www.naturaleyecare.com/FAQ/questions-about-drugs-that-harm-eyes.asp

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page