top of page
Szukaj

Dorosłe komórki macierzyste są w nas!

Czy Twój organizm ma zdolności do regeneracji siatkówki? Jeśli tak, jak możemy go wspomóc w regeneracji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Komórki macierzyste są to komórki, które mogą bez ograniczeń mnożyć się oraz różnicować się w komórki innych typów. Są one uwalniane ze szpiku kostnego, lub z lokalnych tkanek i krążą we krwi szukając tkanek wymagających naprawy. Ilość komórek macierzystych jest proporcjonalna do ich zdolności regeneracyjnych, czyli mając więcej tych komórek we krwi możemy zregenerować większą ilość tkanek (1). Aby komórki mogły dotrzeć do oka, muszą mieć konkretny sygnał, iż miejsce te wymaga naprawy. Jakość tego sygnału zależy miedzy innymi od dwóch rzeczy: od dobrego ukrwienia uszkodzonych tkanek, oraz od ilości tych sygnałów rozproszonych w całym organizmie (1).

Zacznijmy od pierwszej przeszkody jaką jest nieodpowiednie ukrwienie oka. Dopływ krwi do oka jest kluczowy, gdyż dorosłe komórki macierzyste są transportowane we krwi. Niestety, krążenie w siatkówce jest często zaburzone w chorobach takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). W krwi również doprowadzane są do oczu składniki odżywcze oraz tlen niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek siatkówki. Dodatkowo, krew odprowadza produkty przemiany materii. Pamiętając, że jedną z głównych przyczyn AMD jest akumulacja tych produktów przemiany materii, które tworzą tzw. druzy czyli skupiska nieprawidłowych złogów podsiatkówkowych (3). Bardzo ważne jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych w oczach, ponieważ umożliwia to odżywienie komórek siatkówki, oczyszczenie oraz dopływ komórek macierzystych. Terapia mikro-prądami pobudza regeneracje naczyń krwionośnych w siatkówce oraz daje sygnał komórkom macierzystym, kierując je do uszkodzonej tkanki w oku (2). Dodatkowo, można wspomagać wydzielanie dorosłych komórek macierzystych poprzez suplementy zawierające specjalne algi. Dzięki nim ilość wydzielanych komórek ze szpiku kostnego może wzrosnąć nawet o 25-30%. Poczytaj więcej w zakładce "Suplementacja".

Drugą przeszkodą w efektywnym działaniu komórek macierzystych jest duża ilość ognisk zapalnych w organizmie (2). Jeśli w organizmie znajduję się wiele źródeł ze stanami zapalnymi, komórki macierzyste rozpraszają się, i nie są w stanie efektywnie naprawić wielu miejsc w tym samym czasie. Jak wygląda stan zapalny w organizmie? Może on objawiać się na przykład jako ból, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące jelito grube, rozwolnienie, infekcja, alergie, czy zapalenie dziąseł (2). Ważne jest aby przygotowując się do terapii, zadbać o zdrowie całego organizmu. Wszystkie narządy funkcjonują w harmonii aby utrzymać organizm w zdrowiu i homeostazie.

Bilbliografia

1. Drapeau, C., Antarr, D., Ma, H., Yang, Z., Tang, L., Hoffman, R. M., & Schaeffer, D. J. (2010). Mobilization of bone marrow stem cells with StemEnhance improves muscle regeneration in cardiotoxin-induced muscle injury. Cell cycle (Georgetown, Tex.), 9(9), 1819–1823. https://doi.org/10.4161/cc.9.9.11540

2. Miller, P. D., Coash, C., Miller, A. (2014). Stem Cells Heal Your Eyes (2nd ed.) USA: Organic MD Media.

3. Ośrodek Okulistyki Klinicznej. "Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)". https://www.spektrum.wroc.pl/nasze-uslugi/iniekcje-doszklistkowe/14,zwyrodnienie-plamki-zwiazane-z-wiekiem-AMD.html

Dodatkowe publikacje:

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page