top of page
Szukaj

JASKRA a medycyna holistyczna
Jaskra jest chorobą, która prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego. Często występuje bezobjawowo, powoli uszkadzając widzenie peryferyjne (obwodowe). Mając jaskrę można nie czuć bólu, mieć dobry wzrok – widzieć całą tablicę okulistyczną, ale tylko gdy spogląda się na wprost. Często zdarza się, że jaskra zostaje zdiagnozowana, gdy 70% widzenia peryferyjnego zostało już utracone. Dlatego, ważne są regularne kontrole okulistyczne.

Ponieważ nerw wzrokowy oraz siatkówka są częścią mózgu, naukowcy często uważają jaskrę za chorobę neurodegeneracyjną, która ma wspólne cechy takich chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer czy Parkinson. Neurotoksyczne substancje takie jak białko tau czy amyloid-β odkładają się w tkance mózgowej zarówno u osób z demencją, jak i z jaskrą (1).

Jaskra często może być spowodowana zablokowaniem odpływu cieczy wodnistej, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, a w następstwie zanik włókien nerwowych. Nie zawsze jaskrze towarzyszy jednak podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Zdarza się, że osoby stosują się do zaleceń, regularnie przyjmują krople, ciśnienie jest u nich w normie, ale wzrok dalej ulega pogorszeniu.


Najczęstsze objawy jaskry to: światłowstręt, częste łzawienie, widzenie tęczowych kół lub mroczków przy spoglądaniu na źródło światła, trudność z przystosowaniem wzroku do ciemności. Zaczyna się od utraty widzenia peryferyjnego. W ostrych atakach występuje ból głowy i oczu, nudności, wymioty oraz zaczerwienie oczu.


RODZAJE JASKRY

a) Jaskra pierwotna wrodzona – dziedziczna, u małych dzieci, często doprowadza to kompletnej utraty wzroku. Spowodowana jest nieprawidłowym rozwojem kąta przesączania w okresie embrionalnym, co prowadzi do zaburzenia odprowadzania cieczy wodnistej.


b) Jaskra otwartego kąta – jest najbardziej powszechna. Spowodowana jest nieprawidłowym odprowadzeniem cieczy wodnistej przez kanały drenujące. Przyczyną może być zwiększona produkcja płynu wewnątrzgałkowego, lub spowolnienie jego odpływu. Rozwija się powoli, a mierzone ciśnienie śródgałkowe może być podwyższone lub być w normie.


c) Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym – uszkodzenie nerwu wzrokowego następuje mimo normalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Główną przyczyną jest osłabione krążenie krwi do oczu. Nerw wzrokowy nie jest prawidłowo odżywiany - otrzymuje mniej tlenu oraz składników odżywczych. Ciśnienie jest zazwyczaj w normie 8-21 mmHg. Należy tutaj zwrócić uwagę na grubość rogówki, gdyż przy cieńszej rogówce, odczyt ciśnienia może być zaniżony. W przypadku zaniku nerwu wzrokowego, mimo prawidłowego ciśnienia, należy wykluczyć inne schorzenia np. nowotwór mózgu czy problemy z sercem.


d) Jaskra zamkniętego kąta – nagłe zamknięcie kanału z brakiem możliwości odprowadzenia cieczy wodnistej, ostry atak jaskry. Gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe nagle wzrośnie, może się objawiać nagłym bólem oka, bólem głowy, zaczerwienieniem oka, a nawet nudnościami. Jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji okulistycznej.


e) Jaskra wtórna – powstaje w wyniku innego schorzenia, np. urazu oka, długotrwałego stosowania sterydów, nowotworu, czy operacji.


f) Jaskra złuszczająca – tzw. zespół eksfoliacji (XFF, ang. pseudoexfoliation syndrome) jest chorobą układową, która manifestuje się przede wszystkim w obrębie oczu. W tym rodzaju jaskry następuje stopniowa produkcja oraz akumulacja pozakomórkowego materiału w różnych tkankach oka, takich jak soczewka, tęczówka, czy rogówka. Cząstki tkanki łącznej odłączają się i odkładają w innych miejscach. Mogą one utrudnić lub zahamować odpływ cieczy wodnistej podwyższając tym ciśnienie śródgałkowe. Przyczyna tej formy jaskry może być genetyczna lub może być wynikiem ekspozycji na duża ilość promieniowania UV.


MOŻLIWE PRZYCZYNY JASKRY

- wiek 40+

- genetyka

- uraz

- stres

- nadciśnienie tętnicze lub zaburzenie krążenia obwodowego

- nabiał, gluten oraz glutaminian w diecie

- palenie tytoniu

- znaczna wada wzroku oraz schorzenia oczu np. retinopatia cukrzycowa

- leki: kortykosterydy, środki antykoncepcyjne, leki na alergie, chorobę Parkinsona czy depresję


EMOCJONALNE PRZYCZYNY JASKRY – TOTALNA BIOLOGIA

Emocjonalną przyczyną powstania jaskry może być zamartwianie się o przyszłość oraz potrzeba przybliżenia czegoś/kogoś (2). Przykładem jest chęć bycia blisko ukochanej osoby, ale jest to w tej chwili nie możliwe. Przeanalizowanie swojego życia i znalezienie przyczyny emocjonalnej może być bardzo pomocne w leczeniu. Według totalnej biologi choroby mogą być efektem próby rozwiązania konfliktu emocjonalnego na poziomie fizycznym.

W regulacji emocji zastosuj ćwiczenia relaksacyjne. Pamiętaj, żeby nie wywierać na sobie presji. Należy unikać stresu w codziennym życiu lub nauczyć się z nim radzić poprzez techniki relaksacji np. akceptacja, ćwiczenia oddychania (pranayama), sport, hobby, zioła relaksujące (Ashwaganda lub melisa).


MEDYCYNA NATURALNA


Naturalna terapia jaskry może być uzupełnieniem terapii okulistycznej. Skupia się ona przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyn powstania jaskry, takich jak osłabione krążenie, stres oksydacyjny oraz stan zapalny. Dzięki naturalnym terapiom wzmacniamy również możliwości regeneracyjne naszego organizmu.


a) Autoimmunologia

Jaskra z normalny ciśnieniem śródgałkowym może być przyczyną frustracji dla pacjenta . Mimo prawidłowego leczenia oraz dobrego ciśnienia wewnątrzgałkowego wzrok może się pogarszać. Możliwą ukrytą przyczyną tego rodzaju jaskry jest choroba autoimmunologiczna – możliwe, że osoba ma współistniejącą chorobę autoimmunologiczną lub taka choroba występuje w rodzinie. W chorobie autoimmunologicznej, organizm wytwarza przeciwciała, które atakują własne tkanki. Przykładem chorób immunologicznych jest choroba Hashimoto (organizm atakuje tarczycę), reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca (organizm atakuje skórę), astma, alergie, czy choroba Leśniowskiego-Crohna (organizm atakuje jelita). Badania naukowe, sugerują, że bariera krew-mózg może być dysfunkcyjna i pozwala na przenikanie monocytów oraz limfocytów do siatkówki oka osób z jaskrą (4). Te białe krwinki mogą być przyczyną neurodegeneracji, czy też zaniku nerwu wzrokowego. Wtedy terapia powinna skupić się na zwalczaniu stanu zapalnego oraz wyciszeniu układu immunologicznego.


b) Osłabione krążenie

Jeśli mimo prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego wzrok się pogarsza, a nic nie wskazuje na chorobę autoimmunologiczną - należy rozważyć czy krążenie krwi do nerwu wzrokowego nie jest zaburzone. Osłabione krążenie do oczu powoduje obniżenie ilości tlenu oraz składników odżywczych, które docierają do nerwu wzrokowego. Jeśli nerw wzrokowy nie jest prawidłowo odżywiony, to zaczyna zanikać. Na tomografii siatkówki (badanie OCT) nerw wzrokowy może wyglądać blado – dlatego, że zmniejszona jest ilość dostarczanej do niego krwi. Słabe krążenie może być spowodowane takimi czynnikami jak toksyny, zanieczyszczenie środowiska, leki, niezdrowa dieta z przetworzoną żywnością, pestycydy, problemy ze snem oraz stres.

Osłabione krążenie może również być spowodowane złą konsystencją krwi. Krew staje się bardziej lepka, a czerwone krwinki mogą sklejać się co powoduje, osłabienie krążenia. Gęstsza krew trudniej dociera do peryferyjnych części ciała, w tym oczu. Organizm przekierowuje krew do najważniejszych organów, a oczy niestety nie nie znajdują się na tej liście.Co może wpłynąć na zmianę konsystencji krwi? Przede wszystkim, odwodnienie (należy pamiętać aby pić wodę przez cały dzień), ale również białko krowie (nabiał twarożki, jogurty, sery), oraz gluten (produkty mączne). Te produkty należy wykluczyć z diety.


Komórki nerwowe siatkówki niekoniecznie od razu zanikają – mogą najpierw wejść w stan uśpienia. Jeśli mamy do czynienia z osłabionym krążeniem i odżywianiem nerwu wzrokowego, jego komórki stają się mniej aktywne, i nie przewodzą impulsów nerwowych tak jak powinny. Może to również być spowodowane stresem oksydacyjnym czy niedotlenieniem. W tym przypadku akupunktura AcuNova oraz terapia MicroStim odgrywają ważną role, gdyż pobudzają uśpione komórki nerwowe. Terapia MicroStim delikatnymi mikroprądami, zwiększa produkcję ATP (nośnika energii) nawet o 300-500% (3). Obie terapie pobudzają cały układ wzrokowy: siatkówkę, nerw wzrokowy oraz korę wzrokową.


c) Stan zapalny

Jaskra może być też chorobą spowodowaną stanem zapalnym, np. w ostrym ataku jaskry. Zwalczanie tych stanów zapalnych może ochronić nerw wzrokowy przed degeneracją. Badania naukowe dowodzą, że w przebiegu jaskry mogą pojawić się stany zapalne zlokalizowane w różnych częściach oka – od zewnętrznej części oka czyli rogówki po wewnętrzne elementy układu wzrokowego takie nerw wzrokowy (4 ). Stan zapalny może zapoczątkować powstanie jaskry, lub może przyczyniać się do postępu tej choroby.


d) Stres oksydacyjny

Kolejną przyczyną degeneracji nerwu wzrokowego jest stres oksydacyjny. Oczy wymagają dużej ilości tlenu aby poprawnie funkcjonować, a przy tym stale są narażone na promieniowanie UV. Powstają wolne rodniki (reaktywne formy tlenu), które atakują siatkówkę. Jeśli nie są one na czas neutralizowane przez przeciwutleniacze to powodują uszkodzenia komórek oraz DNA. W oczach naturalnie występują antyoksydanty takie jak luteina, zeaksantyna, witamina A, tauryna czy glutation. Aby chronić oczy przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego, należy dostarczyć organizmowi niezbędnych przeciwutleniaczy – poprzez dietę bogatą w warzywa i owoce oraz przez suplementację.Ilość przeciwutleniaczy w oku powinna przeważać nad ilością wolnych rodników powstałych w wyniku stresu oksydacyjnego.

Dodatkowo, należy chronić oczy przed promieniowaniem UV poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA oraz UVB. Kolejnym zagrożeniem jest promieniowanie niebieską wiązką światła, która jest emitowana przez ekrany LEDowe w smartfonach, telewizorach czy komputerach. Żarówki LEDowe również są szkodliwe dla naszych oczu. Unikaj niebieskiego światła poprzez ograniczanie czasu spędzonego przy ekranie, oraz noś okulary z niebieskim filtrem.


e) Homocysteina

Homocysteina jest bardzo ważnym parametrem funkcjonowania naszego organizmu, który może wskazywać na choroby układu krążenia, nieprawidłowości pracy tarczycy czy nerek. Poziom homocysteiny możesz określić wykonując badanie krwi. Nadmiar homocysteiny w organizmie może wyrządzić poważne szkody. Wysoki poziom homocysteiny oznacza zatrucie organizmu metabolitami, niedożywienie tkanek oraz uszkodzenie DNA przy równoczesnym zachamowaniu procesów naprawczych. Zwiększa się również ryzyko miażdżycy, chorób tętniczych i żylnych, oraz powikłań zatorowo-zakrzepowych. Nadmiar homocysteiny hamuje tworzenie kolagenu w naczyniach krwionośnych co prowadzi do ich deformacji. Istnieje powiązanie łączące wskaźnik homocysteiny z jaskrą. Przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny są: niedobór witaminy B6, B12 oraz kwasu foliowego i może wynikać z nieprawidłowej diety. Aby uzupełnić te niedobory zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę B6, B12, kwas foliowy, cholinę, taurynę (oraz betainę jeśli występuje równocześnie mutacja genu MTHFR).


TERAPIE NATURALNE


1) Terapia MicroStim

Terapia mikroprądami poprawia ukrwienie oczu. Poprzez prawidłowe krążenie siatkówka oraz nerw wzrokowy są odżywione. Terapia MicroStim wspomaga prawidłowe odprowadzenie krwi z oczu, co może bezpośrednio wpłynąć na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Terapia wraz z suplementacją i dietą mogą stanowić ochronę przed uszkodzeniem nerwu wzrokowego oraz przedpogorszeniem widzenia.

Efekty terapii mikroprądami:

- stymuluje i energetyzuje uśpione komórki siatkówki (komórki są jak baterie, kiedy mają niski poziom energii, stają się powolne i bezczynne). -pomaga komórkom oczyścić się z produktów przemiany materii. Te produkty zakłócają przepływ energii, składników odżywczych, oraz komunikację.

- zwiększa dopływ krwi do miejsca stymulacji, dzięki czemu komórki i tkanki są lepiej odżywione i odświeżone.

- zwiększa produkcję komórek macierzystych w siatkówce


2) Akupunktura oczu

Ciśnienie wewnątrzgałkowe może powrócić do normy już po kilku sesjach. Akupunktura działa poprzez:

-aktywacje metabolizmu wewnątrz oka

-zwiększa dopływ krwi do oczu

-pobudza uśpione komórki siatkówki i nerwu wzrokowego (zwiększa przepływ impulsów nerwowych)

-zwiększa produkcje komórek macierzystych, które mają zdolności regeneracyjne

Celem terapii jest poprawa widzenia, rozszerzenie pola widzenia, oraz obniżenie ciśnienie wewnątrzgałkowe Jeśli ciśnienie ulegnie obniżeniu należy skonsultować się z okulistą w celu ustalenia nowej dawki kropli jaskrowych. UWAGA: nie nakłuwamy oczu. Używamy punktów głównie znajdujących się na dłoniach i na stopach.

3) Komora hiperbaryczna – zwiększa produkcję komórek macierzystych, uprawnia krążenie i dotlenienie nerwu wzrokowego. Badania naukowe pokazują, że proces neowaskularyzacji może być zatrzymany przez terapie hiperbaryczną (5).


4) Suplementacja

W zależności od rodzaju jaskry należy dobrać się odpowiednią suplementację. Suplementacja powinna być terapią uzupełniającą do zaleceń i leków okulistycznych.


  • Zioła takie jak Ginkgo biloba poprawiają krążenie krwi do głowy oraz oczu.

  • Bardzo ważne w procesie odbudowy komórek nerwowych są kwasy tłuszczowe Omega-3 z dużą ilością DHA. Jeśli poziom dobrego cholesterolu jest zbyt niski, to komórki nerwowe nie będą miały z czego się odbudować.

  • W redukcji stresu oksydacyjnego pomogą antyoksydanty takie jak witamina E, N-acetyl-cysteina czy astaksantyna.

  • Przeciwzapalne działanie mają kwasy tłuszczowe Omega-3, astaksantyna, kurkuma, rutyna, olejek CBD.

  • Wspomaganie obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego: Coleus forskohli, kwas alfa liponowy, olejek CBD.

  • Ochrona nerwu wzrokowego: tauryna, borówki, ekstrakt z pestek winogron, kwas alfa liponowy, magnez.

5) Ćwiczenia oczu, palming, masaż okolic oczu, Qigong dla oczu, akupresura oczu– wszystkie te ćwiczenia mogą obniżyć ciśnienie poprzez redukcję napięcia szyi, drenaż limfatyczny oraz polepszenie cyrkulacji krwi. Możesz je wykonywać sam w domu.Jak wygląda terapia jaskry w naszym gabinecie?

Najlepszym rozwiązaniem jest 10 dniowa terapia. Jeśli 10 dni nie jest możliwe, należy wykonać terapię 5 dniową. Codziennie przeprowadzimy dwa zabiegi akupunktury, na miejscu trzeba być minimum 2 godziny. Pierwszego oraz ostatniego dnia wykonamy badanie aby sprawdzić skuteczność terapii. W przypadku jaskry będziemy mierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, ostrość wzroku w dali oraz bliży, kontrast oraz widzenie barw. Zalecimy Ci odpowiednią suplementację oraz pokażemy jak możesz kontynuować terapię w domu -np.wykonując ćwiczenia oczu oraz akupresurę oczu. W programie terapii może również być zastosowana seria zabiegów MicroStim – delikatnych mikroprądów, które działają regeneracyjnie na siatkówkę oraz pomagają w odżywieniu nerwu wzrokowego.


Jeśli jesteś zainteresowany naszą terapią to zapraszamy do kontaktu.

Naturalne Terapie Oczu

ul. Dąbrowszczaków 39, 10-542 Olsztyn

kom. 501-721-022, tel. 89 535-3000

www. regeneracjasiatkowki.plBibliografia

1. Jain, S., & Aref, A. A. (2015). Senile Dementia and Glaucoma: Evidence for a Common Link. Journal of ophthalmic & vision research, 10(2), 178–183. https://doi.org/10.4103/2008-322X.163766

3. Kondrot, E. C. Initial results of Microcurrent Stimulation in the treatment of Age Related Macular Degeneration. Townsend Letter. 2002; 10: 65-67.

4. Baudouin, C., Kolko, M., Melik-Parsadaniantz, S., & Messmer, E. M. (2021). Inflammation in Glaucoma: From the back to the front of the eye, and beyond. Progress in retinal and eye research, 83, 100916. https://doi.org/10.1016/j.preteyeres.2020.100916

5. Malerbi, F. K., Novais, E. A., Emmerson Badaró, Bonomo, P. P., Pereira, A. J., Lottenberg, C. L., & Maia, A. (2015). Hyperbaric oxygen therapy for choroidal neovascularization: a pilot study. Undersea & hyperbaric medicine : journal of the Undersea and Hyperbaric Medical Society, Inc, 42(2), 125–131.


61 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Ja niestety mam ryzyko jaskry w przyszłości. Już teraz staram się temu zapobiegać, orientuję się w leczeniu. Zaczęłam czytać o metodach leczenia, polecam się zapoznać https://eyemed.pl/leczenie-jaskry/

Like
bottom of page