top of page
Szukaj

Dieta i suplementacja w chorobach oczu.

Zaktualizowano: 3 mar 2022


Odpowiednia dieta ma duże znaczenie dla zdrowia oczu. Aby oczy prawidłowo funkcjonowały oraz miały warunki do regeneracji musimy im zapewnić wszystkie potrzebne materiały budulcowe, czyli składniki odżywcze. Zdrowe odżywianie jest ważnym uzupełnieniem do terapii mikro-prądami czy akupunktury. Naszym klientom zalecamy zbilansowaną dietę w której powinny się znaleść świeże warzywa i owoce, ryby, orzechy i oleje.

Wykluczyć z diety należy wszystkie produkty przetworzone, gdyż zawierają one konserwanty, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki oraz inne dodatki chemiczne, które zatruwają nasz organizm. Cukry oraz węglowodany mają działanie pro-zapalne, więc spożywanie ich powinno się zminimalizować. Stany zapalne w naszym organizmie (takie jak np. zapalenie dziąseł), zaburzają procesy regeneracyjne oczu. Dlatego warto jest zadbać o zdrowie całego organizmu, aby wszystkie organy mogły funkcjonować w harmonii. Gdy przywrócimy równowagę w organizmie - jego zdolności do regeneracji i odzyskania zdrowia zyskają na sile. Jeśli nie ma przeciwskazań najlepiej jest zastosować dietę przeciwzapalną wraz z wyeliminowaniem nabiału.


Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody (8 szklanek dziennie), gdyż woda wspomaga oczyszczanie, pracę jelit oraz krążenie krwi. Odpowiednie ukrwienie oczu jest kluczowe w takich chorobach jak zwyrodnienie plamki żółtej. Krew odżywia oczy poprzez transport tlenu i składników odżywczych, oraz odprowadza produkty przemiany materii.

Poza dietą, organizm zaleca się wspomagać suplementacją. Niestety w dzisiejszych czasach warzywa i owoce mają mniej wartości odżywczych, gdyż produkowane są masowo na wyjałowionej ziemi. Również wraz z wiekiem wchłanialność witamin i minerałów w jelitach jest słabsza. Dlatego warto sięgnąć po dodatkową dawkę. Zalecenia dla osób z zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) powstały na podstawie wieloletnich badań naukowych AREDS (Age-Related Eye Disease Studies). Według badań w suplementach AREDS2 powinny znaleść się: -cynk 80mg -witamina C 500mg -witamina E 400jm -tlenek miedzi 2mg -luteina 10mg -zeaksantyna 2mg *Pamiętaj aby wszystkie suplementy zawsze skonsultować ze swoim lekarzem, w celu wykluczenia przeciwskazań.


Więcej informacji o suplementach znajdziesz TUTAJ.


Poza dietą bardzo ważny jest ruch. Ruch to zdrowie! Gdy się ruszamy, w naszym organizmie porusza się również limfa oraz pobudza się krążenie krwi. Organizm się dotlenia i wzmacnia. Oczy również potrzebują ruchu. Jeżeli zbyt długo czytamy, lub oglądamy telewizor - następuje stagnacja krwi, a mięśnie oczu pozostają w przykurczu. Podczas tych czynności warto często robić przerwy, pomrugać, oderwać wzrok od wykonywanej czynności i popatrzeć w dal. Jeśli masz chwile wolnego czasu wykonaj ćwiczenia oczu.


Instrukcje ćwiczeń oczu znajdziesz TUTAJ.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page